Cer un sfat cu privire la inmatriculare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cer un sfat cu privire la inmatriculare

Mesaj  bataieDeJoc la data de Mier Iul 14, 2010 11:42 pm

Buna ziua, am cumparat acum 2 ani din Spania cu 3000 euro, un Seat Cordoba, 1598cm3, benzina, fabricat in nov. 2000. Cand am cumparat masina, se vorbea de taxa, k se va mari... si inainte sa o cumpar am fost la reprezentanta Seat si am cerut datele complete ale masinii (proprietarul nu stia nimic de norma de poluare) si in datele ei scria motor EU3. Convins fiind ca este EURO3 am luat-o, in tara am fost sa o inmatriculez si, surpriza, este EURO2, taxa fiind de 1800 euro. Am fost la reprezentanta seat romania si am intrebat si acolo ce norma de poluare este, avand datele masinii cu mine, mi s-a zis k este EURO3 D si la noi in tara 3 D este defapt EURO2, k asa au gandit-o ei... Acum eu am circulat cu ea asa, pt k aveam ITP-ul pana in 2009 si aveam si asigurare, in speranta ca se va micsora taxa si o voi inmatricula. Dar nu s-a schimbat nimic in bine, ci taxa este din ce in ce mai dura, a crescut la 3200 euro, iar daca ii fac depreciere este de 2000 euro, bani pe care nu ii am si nici nu i-as da daca i-as avea.
Vreau sa va intreb ce as putea sa fac in aceste conditii, mi-au expirat atat asigurarea cat si ITP-ul, masina sta in garaj degeaba... Ce pot sa fac sa circul cu ea?
Care este cea mai buna varianta:
-inmatriculare in Bulgaria,
-sa dau statul in judecata,
- sa falsific ITP-ul (stampila falsa...?) si sa fac asigurare aici (nu stiu daca se poate)?
sau ce alt ceva se poate face?

Multumesc si sper sa ne vedem in trafic Neutral

bataieDeJoc

Data de înscriere : 14/07/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

salut

Mesaj  michaelll la data de Lun Ian 03, 2011 10:24 pm

salut,, si eu ca multi alti ma ocup cu inmtriculari pe bg,,si va dau un sfat inmatriculati doar cu persoane care le cunoasteti si tineti lagatura cu ele,,,am un park auto la ruse si vin multi romani cu diferite probleme gen talon luat ect,,cine va inmatriculeaza trebuie sasi ia si raspunderea pntru toate actele ca vi le recupereaza si sa aveti grija ca se fac si asigurari naspa,,,cine are nevoie de sfaturi va las id meu,,,,,, fukdg@yahoo.com

michaelll

Data de înscriere : 03/01/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum